Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa.
Wspólność ta może jednak ustać w wyniku rozwiązania małżeństwa przez rozwód lub w wyniku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową (tj. w trackie trwania związku małżeńskiego). Dotychczasowy majątek objęty wspólnością majątkową małżeńską z chwilą ustania tej wspólności staje się współwłasnością małżonków (najczęściej w równych udziałach).
Podział takiego majątku, którego wspólność ustała, może nastąpić w drodze umowy lub przed sądem. Warunkiem dokonania umownego podziału majątku jest jednak zgoda małżonków lub byłych już małżonków w zakresie sposobu podziału takiego majątku.
Umowny podział majątku wspólnego może obejmować cały majątek wspólny małżonków albo tylko jego część. Jeżeli przedmiotem umowy o podział majątku jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, umowa taka musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Warto wiedzieć, że umowa podziału majątku wspólnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ani podatkiem od spadków i darowizn.
Niewątpliwie największymi zaletami umownego podziału majątku u notariusza są:
Opłata sądowa konieczna, aby wszczać postępowanie sądowe, nie jest wysoka, gdyż wynosi 1000 zł lub 300 zł w przypadku zgodnego podziału. Do kwoty tej należy jedna doliczyć inne koszty. Przykałdwo postępowanie w sądzie często wiąże się z koniecznością powołania biegłego rzeczoznawcy, a więc również z koniecznościa poniesienia kosztów sporządzenia wyceny majątku. Bardzo często strony muszą również skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, co również generuje dodatkowe koszty.
Może się zatem okazać, że w końcowym efekcie skorzystanie z pomocy notariusza, będzie nie tylko drogą szybszą i mniej problematyczną, ale również zdecydowanie tańszą.
Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, stawki za podział majątku wspólnego u notariusza wynoszą:
Wskazane powyżej wartości są wartościami netto za usługę notarialną, do których należy doliczyć podatek Vat w stawce 23%.
Kancelaria Notarialna
Edyta Niemirska, Agata Redlicka – Skupińska