Umowa spółki

SPÓŁKI HANDLOWE (uregulowane w kodeksie spółek handlowych)

Przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu poprzez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.
Spółki handlowe dzielimy na:

  • spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna),

  • spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

SPÓŁKI OSOBOWE

  • ich działalność opiera się na osobistej więzi między wspólnikami i to wspólnicy są najważniejszym elementem tych spółek,
  • wspólnikami muszą być co najmniej dwa podmioty,
  • powstają z chwilą wpisu do rejestru,
  • zmiana postanowień umowy spółki osobowej wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej,
  • ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi i tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Spółka jawna - zgodnie z kodeksową definicją jest to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Spółka partnerska - jest to spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.
Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania następujących wolnych zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Spółka komandytowa - jest to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Umowa spółki komandytowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Spółka komandytowo-akcyjna - jest to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej powinien wynosić co najmniej 50.000 złotych.
Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.

SPÓŁKI KAPITAŁOWE

  • kluczowe znaczenie ma w nich kapitał, a nie wspólnicy
  • mogą być zakładane przez jeden podmiot (spółki jednoosobowe) z tym zastrzeżeniem, że ani spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ani spółka akcyjna nie mogą być zawiązane jednoosobowo przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • z chwilą zawarcia umowy spółki lub podpisania statutu powstaje spółka w organizacji zdolna nabywać prawa i zaciągać zobowiązania,
  • z chwilą wpisu do KRS spółka nabywa osobowość prawną,
  • przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5.000 złotych.
Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.

Spółka akcyjna

Statut spółki akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Osoby podpisujące statut są założycielami spółki.
Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 100.000 złotych.
Wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz.

 

SPÓŁKA CYWILNA (uregulowana w kodeksie cywilnym)

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.
Spółka cywilna jest jedynie umową cywilnoprawną, nie posiada osobowości prawnej i nie stanowi jednostki organizacyjnej posiadającej podmiotowość prawną. Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa, nie może nabywać praw i zaciągać zobowiązań. W związku z tym, spółka cywilna nie ma własnego mienia. Nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników.
Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem. Zgodnie jednak z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2007 roku (III CZP 164/06) " przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, w której wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości, wymaga zachowania formy szczególnej obowiązującej przy przeniesieniu własności nieruchomości" tj. formy aktu notarialnego.

Kancelaria Notarialna

Edyta Niemirska, Agata Redlicka – Skupińska

00-544 Warszawa
ul. Wilcza 33 lok.23