W dniu 15 listopada 2023 roku weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu cywilnego, która umożliwia rodzicom złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka bez uzyskiwania zgody sądu rodzinnego.
Wynagrodzenie za przygotowanie oświadczenia o poddaniu się egzekucji, będące załącznikiem do umowy najmu okazjonalnego, może wynosić nie więcej niż jedną dziesiątą minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Od dnia 1 czerwca 2024 roku notariusz uprawniony jest do weryfikacji, czy strona czynności notarialnej dokonała zastrzeżenia numeru PESEL w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Zastrzeżenie tego numeru będzie stanowiło podstawę do odmowy dokonania czynności notarialnej.
Informacji i wyjaśnień w sprawie czynności notarialnych notariusz udziela bezpłatnie. Oznacza to, że wszelkie pytania dotyczące procedur, dokumentów czy przepisów związanych z czynnościami notarialnymi można kierować do notariusza bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Dokumenty do przygotowania projektu aktu notarialnego albo innej czynności notarialnej należy dostarczyć do notariusza conajmniej kilka dni przed planowana czynnością, w oryginałach albo w kopiach – osobiście, faksem, pocztą, kurierem albo pocztą elektroniczną (skan).
Jeżeli strony są zgodne, to działu spadku, zniesienia współwłasności albo podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej można dokonać w ciągu jednego dnia u notariusza.
Spadkobiercy mają 6 miesięcy od otwarcia spadku tzn. od daty śmierci spadkodawcy albo od chwili, w której spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy, na złożenie oświadczenia o przyjęciu albo o odrzuceniu spadku i mogą to uczynić przed sądem albo przed notariuszem.
Jeżeli spadkodawca sporządził testament własnoręczny albo sporządził/chce sporządzić testament notarialny, to każdy z nich u notariusza może zarejestrować w Notarialnym Rejestrze Testamentów; taka rejestracja umożliwi spadkobiercom odszukanie testamentu po śmierci testatora,
Dla zapewnienia bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego, środki pieniężne nabywcy przeznaczone na nabycie nieruchomości albo praw można złożyć do depozytu notarialnego, a notariusz niezwłocznie po podpisaniu aktu notarialnego dokona przelewu tych środków na rachunek bankowy zbywcy,
Do udzielenia pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego konieczna jest obecność jedynie mocodawcy. Tym samym obecność osoby, której pełnomocnictwo ma być udzielone nie jest wymagana,
Najem okazjonalny to forma wynajmu mieszkania przeznaczona dla osób fizycznych, w której wynajmujący jest skuteczniej chroniony przed działaniami najemcy, niż w przypadku standardowej umowy najmu. Jednym z koniecznych załączników do umowy najmu jest bowiem oświadczenie najemcy o ustanowieniu tytułu egzekucyjnego. Dokument ten zastępując orzeczenie sądu nakazujące eksmisję, pozwala szybciej odzyskać lokal, jeśłi po zakończeniu najmu nie zostałby zwrócony przez nieuczciwego najemcę,
Oryginał aktu notarialnego pozostaje w kancelarii, natomiast strony oraz inne uprawnione osoby otrzymują wypisy aktu notarialnego, które mają moc prawną oryginału. Dzięki temu, że oryginał aktu notarialnego przechowywany jest przez notariusza (a po 10 latach od sporządzenia aktu przez właściwy sąd rejonowy), strony mogą w każdej chwili (nawet po wielu latach) uzyskać dodatkowe wypisy sporządzonego aktu u notariusza (a po 10 latach w sądzie), które mają moc oryginału.
Kancelaria Notarialna
Edyta Niemirska, Agata Redlicka – Skupińska