Służebności należą do ograniczonych praw rzeczowych i są obciążeniem nieruchomości, mającym na celu zwiększenie użyteczności innej nieruchomości lub jej części albo zaspokojenie określonych potrzeb oznaczonej osoby fizycznej.
Służebność może powstać w wyniku zawarcia umowy, orzeczenia sądowego, z mocy prawa lub na mocy decyzji administracyjnej.
Jeżeli służebność ma powstać w trybie umownym, to w odniesieniu do oświadczenia woli właściciela nieruchomości obciążonej konieczne jest dochowanie - pod rygorem nieważności - formy aktu notarialnego.
Ustanowienie służebności może nastąpić zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie.
Kodeks cywilny reguluje trzy rodzaje służebności:
Służebność gruntowa jest prawem obciążającym nieruchomość służebną w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości zwanej władnącą, którego treść polega na tym, że:
Służebność osobista jest prawem obciążającym nieruchomość na rzecz oznaczonej osoby w celu zaspokojenia określonych potrzeb tej osoby. Służebność osobista jest niezbywalna, ściśle związana z osobą, na której rzez została ustanowiona i wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
Służebność przesyłu jest prawem obciążającym nieruchomość służebną na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do przesyłu płynów, pary, gazu, energii itp., polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.
Kancelaria Notarialna
Edyta Niemirska, Agata Redlicka – Skupińska